ANASAYFA | Hakkımızda | Bize Ulaşın | Üye Ol Türkce | | Şifremi Unuttum

Lojistik Terimler SözlüğüK ...

Karayolu Yolcu Taşımacılığı

 
KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI

17 Nisan 1987 tarih ve 19434 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3348 sayılı "Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun" ile, karayolu ulaştırma hizmetlerinin gerektirdiği milletlerarası münasebetleri yürütmek, karayolu taşıma faaliyetlerinde bulunacak taşımacı, acente ve komisyoncuların yeterlilik şartlarını düzenlemek, gereken hallerde yetki belgesi vermek ve denetlemek görevi, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Türkiye ile diğer ülkeler arasında karayolundan yolcu taşımaları;

1) İkili Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşmaları,
2) Çok Taraflı Anlaşmalar,

çerçevesinde yürütülmektedir.

Türkiye ile 32 Avrupa ülkesi arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması mevcuttur. Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşmamız bulunan ülkelerle Türkiye arasındaki yolcu taşımacılığı, bu anlaşmalarda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılmaktadır.

Otobüsle uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak Türk firmalarının, 20.08.1994 tarih ve 22027 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Karayoluyla Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımaları Hakkında Yönetmelik" gereğince, Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almaları gerekmektedir.

Ulaştırma Bakanlığınca, 02 Nisan 2001 tarihi itibariyle uluslararası otobüsle yolcu taşımacılığı konusunda;

1.Arızi (turistik) yolcu taşımacılığı için 70 firmaya B3 türü,
2.Düzenli yolcu taşımacılığı için 67 firmaya B1 türü,
Yolcu taşıma yetki belgesi verilmiştir.

Sözkonusu firmalara bağlı olarak, gerekli şartları haiz 1607 otobüsün yurtdışında taşıma yapma izni bulunmaktadır. Bu otobüslerin kapasitesi 40 koltuktan fazla olması gerekmektedir.

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ulaştırma açısından aşağıdaki belgelerin bulunması gerekmektedir.

Düzenli Taşımalar

  • Taşıma yapılan ülkeden alınan izin belgesi,

  • Transit geçilen ülkeden alınan izin belgesi,
  • Onaylı zaman tarifesi, ücret tarifesi ve hat krokisi,
• Yolcuların listesi.

Arızi (turistik) Taşımalar

ASOR Belgesi ile onaylı yolcu listesi (adı, soyadı, pasaport numarası)

Mekik Şeklindeki Taşımalar

Yolcuların listesi (adı, soyadı, pasaport numarası).
Taşıma yapılacak ülke makamlarınca onaylanan seyahat programı (mekik taşımalarda ilk dönüş seferi ile son gidiş seferi boş olarak yapılır.)

ASOR ANLAŞMASI

22 Mayıs 1983 tarih ve 18054 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ve Çok Taraflı Anlaşma olan "Otokar ve Otobüslerle Yapılan Karayoluyla Uluslararası Arızi Yolcu Taşımalarına İlişkin Anlaşma (ASOR)" ya göre; Türkiye ile ASOR'a üye ülkeler arasında ve üye ülkeler üzerinden transit olarak yapılacak arızi yolcu taşımalarında;

Seyahatin kapalı kapı şeklinde (yolcuların seyahat sonunda geri getirilmeleri) yapılması veya, Gidiş seyahatinin dolu, dönüş seyahatinin boş olarak yapılması, gerekmektedir.

ASOR'A ÜYE ÜLKELER

Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İngiltere, İsveç, İsviçre, İrlanda, İtalya, Portekiz, Türkiye, Sırbistan- Karadağ ve Yunanistan. Bulgaristan, ASOR'a üye olmamakla beraber, aldığı bir kararla 1 Ekim 1995 tarihinden itibaren, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki arızi yolcu taşımacılığı için ASOR şartlarını kabul ettiğini bildirmiştir.

ASOR'a bağlı olarak yapılan arızi yolcu taşımalarında, taşımacının bağlı olduğu ülkenin Ulaştırma Bakanlığından alınacak Kontrol Belgesinin otobüste bulunması zorunludur. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelişlerinde kullandıkları özel otomobillerin denetimleri, Gümrük Müsteşarlığı personeli tarafından yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa, İsviçre ve Belçika'ya otobüsle yapılan yolcu taşımalarında aşağıdaki güzergahlar kullanılmaktadır:

1.Bulgaristan-Sırbistan- Karadağ-Hırvatistan-Slovenya
2.Bulgaristan-Romanya-Macaristan
3.Yunanistan-Denizyolu-İtalya

Yukarıda belirtilen güzergahlardan;

Bulgaristan-Sırbistan- Karadağ-Hırvatistan-Slovenya güzergahının, Sırbistan- Karadağ'daki gelişmeler nedeniyle riskli durumu devam etmektedir.

Yunanistan güzergahı çok virajlı bir yapıya sahiptir.

Bulgaristan-Romanya-Macaristan güzergahında yoğun TIR trafiği bulunmakta, güzergah üzerindeki gümrük kapılarında işlemler çok zaman almakta ve değişik adlar altında ücretler alınmaktadır. Bu güzergah üzerinde bulunan ülkelerin hudut kapılarındaki yetkili mercilerine vize için yapılan başvurularda sık sık zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, bu güzergahı kullanacak vatandaşlarımızın, transit vizelerini, seyahate başlamadan önce ikamet ettikleri ülkeden almaları daha uygun olacaktır.

Karayolundaki problemler gözönünde bulundurulduğunda, tatil için ülkemize gelecek vatandaşlarımızın karayolunu en son alternatif olarak düşünmeleri önerilir.


Deutsch: Transportlexikon - Logistiklexikon | English: Transportlexicon - Logisticslexicon | Türkce: Nakliye Sözlüğü - Lojistik Terimler
Transportlexicon: Third Party Logistics Service Provider (3PL) | Pallet | Central Warehouse | Receipt Detail
Spenak Yük Borsası Faydalı Linkler Borsa Güvenliği Kurumsal Destek
Bizi Takip EdinCopyright 2007-2016 Spenak.com
All rights reserved.
Hakkımızda
Yük ve Nakliyat Borsası Nedir?
Size neler sunuyoruz?
Spenak Üyelik Ücreti
Haritadan Şehir Ara
Lojistik Firma Ara
Parsiyel Yük Hesabı
Lojistik Terimler Sözlüğü
Güvenliği Nasıl Sağlıyoruz?
Gizlilik Politikamız
Kullanım Şartları
Sıkça Sorulan Sorular
Bize Ulaşın

Spenak.com - Türkiye'nin Lider Yük - Nakliye - Taşımacılık - Online Lojistik Portalı

Yük, boş tır, nakliye, taşımacılık, lojistik ve nakliyat başta olmak üzere 30’un üzerinde servisiyle SpeNak, 20 bin'i aşkın üye firma sayısı ile Türkiye’nin en büyük online lojistik platformudur. Türkiye'nin en çok tercih edilen yük ve boş araç arama sitesi olan SpeNak'ta; en son eklenilen güncel yükleri, ithalat/ihracat yükü olan İhracatçı, İthalatçı, Lojistik ve Forwarder firmalarını, boş tırı - boş aracı olan yüzlerce nakliyat şirketini bulabilirsiniz. Amacı; 7 gün 24 saat boyunca yük sahipleri ile taşıyıcı firmaları güvenli bir ortamda buluşturarak, aralarında online yük alış-veriş ticaretini sağlamaktır.